001
7 marca, 2014 11:23 am Możliwość komentowania 001 została wyłączona10 stycznia swoją działalność zainaugurowała Galeria Jadalnia wernisażem prac Krzysztofa Skarbka, stanowiących rozwinięcie poprzednich wystaw malarza. Pokazuje stworzone przez artystę światy, gdzie fantazja i pragnienia determinują marzenia i budują świat na bazie struktur wizualnych. To wszystko kumuluje się do obrazu fotograficznego, który wychodzi jednak poza standardowe ramy fotografii i może być czymś w rodzaju stop klatki filmowej. Sytuacje wewnątrz kadru nagle zastygają i widz zastanawia się, w którą stronę rozwinie się akcja. Tematem obrazów są postacie ludzkie, które swoimi emocjami prezentować będą różnego rodzaju uczucia: miłość; gniew; przyjaźń; walkę. To antynomie, które od czasów najdawniejszych towarzyszą ludzkości. Wywodzą się z podstawowych archetypów, które żądzą naszymi emocjami uczuciami, wartościami.
«Najważniejsze dla mnie jest budowanie prometejskich wartości, dbałość o lepszą, ciekawszą komunikację międzyludzką, humor, miłość. To są najważniejsze elementy, które chcę zawrzeć w swojej sztuce. Postaci ludzkie prezentowane na fotografiach będą zderzone z industrialną rzeczywistością przemysłową. To bardzo interesujące zderzenia w fabryczno-maszynowym pejzażu industrialnym, gdzie wszystko przedstawione jest na zasadzie kontrastu i opozycji. Ludzie prezentowani są w fantastycznych strojach, nawiązujących do postaci z baśni. Wszystko to ma służyć ciekawszej rzeczywistości. Jak wiemy baśń posługuje się tak uniwersalnym językiem, że bez względu na szerokość geograficzną, zrozumiała jest dla wszystkich, jednak tkwi w niej pewna tajemnica, którą każdy widz rozwiązać musi samodzielnie» — Krzysztof Skarbek.
Krzysztof Skarbek (ur. 1958 we Wrocławiu). Jest profesorem w pracowni Malarstwa i Rysunku wrocławskiej ASP. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Był członkiem grupy artystycznej Karuzela Braders oraz Gabinetu Operacji Plastycznych i Odnowy Uczuć. Na przełomie lat 80. i 90. członek rockowo-alternatywnej grupy «Poławiacze Pereł z Odry» Współpracował także z grupą «Totart». Przedstawiciel kierunku w malarstwie, określanego jako neoekspresjonizm. Jest artystą o własnym, rozpoznawalnym stylu i równie własnej specyfice zainteresowań. W 2002 roku artysta został uhonorowany Nagrodą I stopnia Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prace Skarbka znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i w Szczecinie, w Międzynarodowym Centrum Kreacji Video w Montbeliard we Francji oraz w prywatnych kolekcjach w Szwecji, Niemczech i USA.
Categorised in: Bez kategorii
This post was written by galeriajadalnia